Kiralar Düştü mü?
15 Büyük İlin Yıldızı Parlayacak Bölgeleri
Çayyolu (Gayrimenkul Grup)
Gayrimenkulde "Mortgage Dönemi"
Sektörde Neler Oluyor?
 

Arazi alırken dikkat edilecek hususlar...

Arazi mi almak istiyorsunuz? Yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? İşte arazi veya arsa alımında size yol gösterecek olan bir rehber...

Arsa ve arazi nedir?
Arazi imar uygulaması geçmeyen toprak parçasıdır. Arsa ise belediyelerin imar uygulaması yaptığı, yapılaşmaya müsait alanlardır. Arazilerde imar uygulaması yapılmadığı için imar durumları belli değildir; ayrıca düzenleme ortaklık payları düşülmemiştir.

İfraz ve tevhit nedir?
İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

Düzenleme Ortaklık Payı nedir?
Düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan yol, meydan, park, yeşil saha, genel otopark gibi genel hizmetlere ayrılan ve tescile tabi olmayan alanlar ile cami, karakol yerleri ve ilgili tesisler için kullanılmak üzere, düzenleme dolayısıyla meydana gelen değer artışları karşılığında düzenlemeye tabi tutulan arazi ve arsaların, düzenlemeden önceki yüz ölçümlerinden %40'a kadar düşülebilen miktardır.

Taban alanı nedir?
Işıklıklar ve çıkmalar hariç binanın yatay iz düşümünün arsa zemininde kapladığı alandır. Yapı nizamı (TAKS) ile belirlenen parsellerin bahçelerinde yapılacak müştemilat binaları taban alanı içine katılır. Taban alanının parsel alanına oranına Taban Alanı Katsayısı denir.

Toplam inşaat alanı nedir?
İskanı mümkün olan bodrum katlar ve çatı araları dahil asma kat, çekme kat ve diğer bütün katların alanlar toplamıdır. İnşaat alanının parsel alanına oranı Kat Alanı Katsayısı (KAKS) (E= İnşaat Emsali) olarak adlandırılır.

Arsa - Arazi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

— Arsa veya arazi alımında öncelikle alınacak arsanın Kadastro’da, Tapu Müdürlüğü’nde ve İmar Müdürlüklerinde incelenmesi gereklidir.


— Doğabilecek riski engellemek için tapunun bağlı bulunduğu harita ve kadastro müdürlüklerine müracaat edip, harç yatırıp arsanın yerini belirlemek gereklidir.
— Arsa veya arazi içersinde imar durumunun öğrenilmesi gerekmektedir.


— Arsa veya arazi hisseli midir? Arsanın hisseli olup olmadığını araştırma yaparak öğrenmeliyiz. Ancak mutlaka alınması gerekiyorsa diğer hissedarlardan onay alınması ve rizaî taksim yapılmış olması gereklidir.
— Üzerindeki takyidat durumu nedir? Bu da Tapu Müdürlüklerinden öğrenilebilecek bir bilgidir.
— Üzerinde ruhsatsız, kaçak yapı mevcut mu? Eğer arsa birileri tarafından işgal ediliyorsa, arsanın alınmaması tavsiye edilir.


— Mümkün olduğunca ana yollara yakın, topografik olarak düz veya az eğimli, yüksek gerilim hatlarından uzak, rekreasyon için ayrılmış alanlara yakın, yola olan cephesi geniş, düzgü ve biçimli bir arsa tercih edilmelidir.

Arazi Alımında Dikkat Edilecek Durumlar

1- Arazinin İmar Durumu: Bir arazinin imar durumunu bulunduğu bölge, çevresinde göl olup olmadığı, yola olan cephesi gibi hususlar belirler. Alınması planlanan arazinin imar durumunu, bağlı bulunulan belediyenin imar işleri bölümünden veya alacağınız arazi belediye sınırları içerisinde değil ise il imar müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

2- Arazinin Satın Alınma Durumu: Bir arazi alınırken arazinin sahibinin kontrol edilmesi ve arazinin yetkili kişilerden alınması gereklidir. Ayrıca alıcı, T.C. vatandaşı değil ise her yerde arazi alması mümkün değildir. Bir araziyi almak için girişimde bulunmadan önce alıcının bağlı bulunduğu konsolosluğa başvurarak Türkiye içerisinde mülk sahibi olup olamayacağını ve eğer olabiliyor ise nerelerde mülk sahibi olabileceğini öğrenmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Sınırları içerisinde devlete ait olmayan tüm araziler Tapu Kütüğüne bağlıdır. Eğer tapusuz bir arazi satılmak isteniyorsa, arazinin aslında devlete ait olduğunun ve teklif eden kişinin sadece kullanım hakkına sahip olduğunun açık bir göstergesidir. Bu türdeki bir araziyi kanunen satın almak mümkün olmayıp, sadece kullanım hakkı devredilir. Kullanım hakkı mutlak bir hak olmayıp, kullanım hakkının devralındığı durumlarda alıcının konumu devletin arazisinin işgalcisi olmaktan öteye gitmez.

Emlak.sabah.com.tr

Başa Dön   

Bankalar Kira Yarışında
Elektriğini Çatıda Üretene Ömür Boyu Aylık Gelir Planı
Emlakta "Moralinizi" Bozanlara Fırsat Vermeyin
Ev alacaklar dikkat! Eviniz risk altında olabilir!
Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanun
Gayrimenkul Sektöründe Fiyatlar ve Riskler
Gayrimenkulde 2009
Kayıp Arazi ve Kadastro Meseleleri
Kiralık Konutlarda Hukuki Durumlar
Konutta Kdv İndirimi, İnşaatçıyı Memnun Etmedi...
Mortgage Kredisi Veren Freddie Mac Zarar Etti
Yabancıya Mülk Satışı Başladı
Arazi Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar
Arazi Alırken Dikat Edin!
Bankalarla Sıkı Pazarlık Yapın!
Devremülk Alırken Dikkat Edilecekler
Emlak Satarken Dikkat Edilecekler Hususlar
Gayrimenkul Terimler Sözlüğü
Ev Kiralamanın Püf Noktaları
Evinizin Satış Değerini Arttırma Yolları
Faizler Düştü, Piyasalar Canlanmaya Başladı
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığında Dikkat Edilecekler
İnşaat Öncesi Yapılması Gereken İşlemler
Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları
Kiracı veya Ev Sahibi İseniz Bilmeniz Gerekenler
Konut Alırken Kat Mülkiyetine Dikkat Edin
Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Konut Fiyatlarında Artış Sinyali
Kooperatif Ortakları İçin Önemli Bilgiler
Kriz Lüks Konut Satışlarını Etkilemedi
Maliye Kiracı Avında
Mantolama ile Bina Başına 24 Bin Tl Tasarruf...
Mega Projeler Kriz Dinlemiyor
Ucuza Ev Kiralama Tüyoları
Türkiye AVM'lerle doldu taştı!
Gayrimenkul İniyor Mu, Çıkıyor Mu?
Gayrimenkul Piyasası
Gayrimenkul'deki Balon Ekonomisi
Türkler'in Konut Tipi Belli Oldu
Süper Bir Ankara Analizi
Gayrimenkul Piyasasında sert Rüzgarlar