Kiralar Düştü mü?
15 Büyük İlin Yıldızı Parlayacak Bölgeleri
Çayyolu (Gayrimenkul Grup)
Gayrimenkulde "Mortgage Dönemi"
Sektörde Neler Oluyor?
 Çayyolu Yenikent Villa Parselleri
Çayyolu Yenikent Villa Parselleri Nerededir?

Nasıl Bir Villa Yaptırabilirim?
Villamı Kime Yaptıracağım ve Kaça Mal Olacak?
Satılık Villa Parselleri
Örnek Villa Resimleri

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ALTERNATİF ÇAYYOLU-YENİKENT

Karar verdiniz, bütçenizi sonuna kadar zorlayacaksınız ve hayallerinize en uygun evi alacaksınız. Hazır mortgage de yasalaşmış, kredi imkânları da kolaylaşmış. İyi ama bunca semt, bunca konut tipi, bunca proje, bunca fiyat ve ödeme seçeneği arasından hangisine karar vereceksiniz. Şehir merkezinde bir daire mi, merkeze makul uzaklıkta daha yeni bir daire mi, merkeze çok yakın olmayan ancak ulaşım sorunu bulunmayan bir semtte bir villa mı, inşa halinde bir projeden lüks bir konut mu alacaksınız? Yoksa bir arsa alsam ve üzerine Yeşilçam’ın eski filmlerinde ifade edildiği gibi hayal ettiğim “pembe panjurlu” evi mi yaptırsam diyorsunuz.

Örnek dairesi son derece zarif döşenmiş inşa halinde onlarca projeyi, eskimiş ve iç dekorasyonunda bir sürü tadilat ihtiyacı olan şehir merkezindeki daireleri, yüksek fiyatlı villaları gezdiniz. Kiminin salonu küçük, kiminin oda sayısı yetersiz, kiminin bir deposu bile yok, kiminin banyosu küçük, kiminde yeterli dolap yok, ısınma sistemi sizin tercihinize uymuyor ve daha birçok sebeple kafanız iyice karıştı. Ancak gezip gördüğünüz onlarca alternatifin birçoğunda da ayrı ayrı çok güzel özellikler de fark ettiniz. Aslında imkânınız olsa beğendiğiniz birçok özelliği uygulayabileceğiniz bir projeye sahip bir ev yaptırmak istersiniz.

İşte bu son cümle ile paralel düşünüyorsanız, siz ve sizin gibileri gerek maliyet, gerek semt, gerekse ihtiyaç ve hayallerinizin kesişeceği bir projeyi uygulayabilme açısından tatmin edecek seçeneğin Ankara’da var olduğunu belirtmek istiyorum. Anlatmaya çalıştığım seçenek Ankara’nın son on yılında en popüler semti haline gelen Çayyolu’nun tam da merkezinde yer almakta. Çayyolu merkez bölge ile yeni ve süratle yapılaşan Yaşamkent (Ataşehir) bölgesi ve Eskişehir Yolu’nun tam ortasında bulunan Yenikent villa parsellerinden bahsediyorum.
Oluşumu 1968’li yıllara kadar uzanan Yenikent Kooperatifi arsaları, 2002 yılında 1/1000’lik uygulama imar planına kavuşmuştur ve bu dönemden itibaren Yenimahalle Belediyesi’nce inşaat ruhsatı müracaatlarına olumlu cevap verilmeye başlanmıştır.

Yaklaşık 5000 villa parselinden oluşan, ticaret, okul, sosyal tesis, park, sağlık ve spor alanlarına ayrılmış yaklaşık 2.000.000 m2 arsası, tam ortasından geçecek olan 2.Etap Çayyolu metrosu ve halen dolmuş ile belediye otobüslerinin güzergâhında yer alması sebebiyle tabiri caizse gelişmeye mahkûm bir lokasyon Çayyolu Yenikent.

Yenikent’in kuzeyinde Eskişehir Yolu ve Konutkent 1.Etap Siteleri, batısında lüks dairelerin yer aldığı Yaşamkent (Ataşehir) bölgesi, güneyinde Konutkent Ormanı ve doğusunda ise Konutkent 2.Etap Sitesi, Mesa Çamyolu Sitesi, Avrupa Mahallesi Projesi ve merkez Çayyolu semti bulunmaktadır. Yenikent’in içinden Ümitköy’den başlayıp Çayyolu’nu da geçen 8.Cadde (Galleria, Arcadium ve Tansaş’ın üzerinde bulunduğu 35 metrelik bulvar) geçmektedir. Bu cadde, Yaşamkent bölgesi ile merkez bölgeyi birbirine bağlarken ayrıca yine bu caddeye paralel olarak Çayyolu 2.Etap metrosu da Yenikent’in içerisinden geçip Yaşamkent’in bitiminde bir noktaya ulaşmaktadır.


Adını zikretmişken Yaşamkent bölgesine de değinmeye çalışalım. Bölge 2000 yılından itibaren öncelikle kooperatifler (Gülbeng, Basın Kulüp, Petkon, Ataşehir, Şekerkent, Yeşiller vs.) kanalıyla yapılaşmaya başlamıştır. Ancak 2003 yılında başlayan ekonomik düzelme ve yükselen gayrimenkul talebi, Mesa İnşaat, Bezci İnşaat, Ankara İnşaat, Koz İnşaat, Kozlar İnşaat, Balkanoğlu İnşaat, İlktaş İnşaat, Arte İnşaat, Alkar İnşaat, Atabilge Grubu, Tiritoğlu İnşaat, Özçelik İnşaat vb. sektörün önde gelen firmalarını bölgeye çekmiştir. Bu manzara, 1980’li yıllarda ortadireğin konut sahibi olması amacıyla sosyal konutların üretilmesi planlanan Çayyolu’nun süregelen kabuk değişiminin son noktası olmuştur.

Yenikent’i emsallerinden ayıran belki de en önemli fark, inşaat oturum alanının (TAKS) %40 olmasıdır. Yani yapacağınız inşaatı, sahip olduğunuz arsanın yüzölçümünün %40’ına oturtacaksınız. Mesela 250m2 bir parsele sahipseniz, yapacağınız yapı, 100m2’lik bir alana oturacak demektir. Bu arada hemen belirtelim, Yenikent’te villa parsellerinin ölçüsü ekseriyetle 220m2 ila 260m2 aralığında değişmektedir. Azami yapı yüksekliğinin 6,50 metre olması nedeniyle toplam 2 katlı bir yapı yapabildiğimiz parsellerde buna ilave olarak teras balkonu da olan bir çatı katı ve bir de bodrum kat olmak üzere 3 kat+çatı katı olan üç katlı villa yapabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, örnek verdiğimiz 250m2 ölçüsündeki parsel üzerine 100m2 taban alanına sahip, yaklaşık 350m2’lik bir villa inşa edebiliriz.
Genelde uygulanan projelerde, zemin katta bir salon, geniş bir mutfak, bir yaşam odası ve bir tuvalet, 1.katta oldukça geniş kullanımlı iki adet, orta ebatta bir adet oda ve iki adet banyo kullanılmaktadır. Çatıda bir tane geniş veya iki tane küçük çatı odası ve teras balkonu, bodrum katta ise ısı odası, sığınak, kiler, depo, garaj, çamaşır ve ütü odası gibi ihtiyaç bölümleri inşa edilmektedir.

7, 10, 12, 17, 22 ve 35 metrelik sokak ve caddelerden oluşan bölgede, 14 okul arsası, 13 adet ticaret alanı arsası, 2 sağlık tesisi arsası, 20 adet kreş, anaokulu ve sosyal tesis arsası, 1 adet spor alanı arsası, 2 adet pazar yeri arsası, 3 adet metro istasyonu alanı ve 45 civarında da park ve çocuk bahçesi arsası mevcuttur. Bunların tamamında yaklaşık 2.000.000 m2 yüzölçümüne sahip bir alana sahip Yenikent’te yaklaşık 500.000m2’lik yukarıda saydığımız konut dışı arsalar bulunmaktadır.

Gelin keşfedilmeyi bekleyen Ankara’nın en gözde semtlerinden birisi olan Çayyolu’nda hayalinizdeki evi kendiniz yapın. Nasıl bir projeye ihtiyacınız olduğunu belirleyin, uygulayın, iç dekorasyonunu kendiniz tasarlayın, peyzajınızı sevdiğiniz çiçekler ve ağaçlarla uygulayın ve hayalinizdeki yuvaya kavuşun.

Sağlıcakla Kalın,

GAYRİMENKUL GROUP

Detaylı bilgi için;
www.gayrimenkulgroup.com – info@gayrimenkulgroup.com
0312 2409220 – 0312 2405607
Kocatepe Sitesi 3.Blok No:1
33. Cad. 06810 Koru Mah.
Çayyolu - ANKARA

Bankalar Kira Yarışında
Elektriğini Çatıda Üretene Ömür Boyu Aylık Gelir Planı
Emlakta "Moralinizi" Bozanlara Fırsat Vermeyin
Ev alacaklar dikkat! Eviniz risk altında olabilir!
Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanun
Gayrimenkul Sektöründe Fiyatlar ve Riskler
Gayrimenkulde 2009
Kayıp Arazi ve Kadastro Meseleleri
Kiralık Konutlarda Hukuki Durumlar
Konutta Kdv İndirimi, İnşaatçıyı Memnun Etmedi...
Mortgage Kredisi Veren Freddie Mac Zarar Etti
Yabancıya Mülk Satışı Başladı
Arazi Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar
Arazi Alırken Dikat Edin!
Bankalarla Sıkı Pazarlık Yapın!
Devremülk Alırken Dikkat Edilecekler
Emlak Satarken Dikkat Edilecekler Hususlar
Gayrimenkul Terimler Sözlüğü
Ev Kiralamanın Püf Noktaları
Evinizin Satış Değerini Arttırma Yolları
Faizler Düştü, Piyasalar Canlanmaya Başladı
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığında Dikkat Edilecekler
İnşaat Öncesi Yapılması Gereken İşlemler
Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları
Kiracı veya Ev Sahibi İseniz Bilmeniz Gerekenler
Konut Alırken Kat Mülkiyetine Dikkat Edin
Konut Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Konut Fiyatlarında Artış Sinyali
Kooperatif Ortakları İçin Önemli Bilgiler
Kriz Lüks Konut Satışlarını Etkilemedi
Maliye Kiracı Avında
Mantolama ile Bina Başına 24 Bin Tl Tasarruf...
Mega Projeler Kriz Dinlemiyor
Ucuza Ev Kiralama Tüyoları
Türkiye AVM'lerle doldu taştı!
Gayrimenkul İniyor Mu, Çıkıyor Mu?
Gayrimenkul Piyasası
Gayrimenkul'deki Balon Ekonomisi
Türkler'in Konut Tipi Belli Oldu
Süper Bir Ankara Analizi
Gayrimenkul Piyasasında sert Rüzgarlar